Böcek İlaçlama Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?
Böcek İlaçlama Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

Böcek ilaçlama hangi mevsimlerde yapılmalıdır veya böcek ilaçlama hangi aylarda yapılır gibi sorular en etkili şekilde ve doğru zamanda böcek ilaçlama hizmeti almak isteyen kişilerin sorduğu sorulardır. Nitekim zahmetli bir iş olan ve az da olsa belli bir bütçe ayrılan ilaçlama hizmetinden maksimum fayda hedeflemek herkesin beklentisidir. Bu nedenle en doğru zamanda ve en  profesyonel şirketten böcek ilaçlama hizmeti almak istenir. Böcek ilaçlama mevsimi olarak genellikle havaların ısındığı dönemler düşünülür. Böcek ilaçlama için en ideal dönem olarak havaların ısındığı, böcek ve haşere üremesi için uygun ortamın oluştuğu yaz aylarının tercih edilmesi oldukça isabetli bir karardır.

Ancak yalnızca yaz aylarının böcek ilaçlama mevsimi olarak görülmesi yanlıştır. Bazı bölgelerde havaların daha çabuk ısınması nedeniyle böcek ve haşerelerin ilkbaharda ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Bu nedenle bazı bölgeler için bahar aylarının, ideal böcek ilaçlama mevsimi olarak değerlendirilmesi yanlış olmayacaktır. Hatta sonbaharda ekinlerin toplandığı aylarda özellikle kırsal alanlarda böcek ilaçlamaya ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir. Bu nedenle böcek ilaçlama hangi mevsimlerde yapılmalıdır veya böcek ilaçlama hangi aylarda yapılır gibi sorulara yönelik belli bir ay / mevsim ismi vermeden önce ilaçlanacak bölgenin şartlarını iyi analiz etmek gerekir. Nitekim farklı mevsim ve hava koşulları farklı tür haşere üremesi için uygun ortamlar sağlayabilmektedir. 

Yeryüzünde bulunan milyonlarca böcek ve haşere türünün ortaya çıkma ve üremesi için uygun olan dönem farklılık gösterebilmektedir. Böcek ilaçlama mevsimi olarak bahar ve yaz aylarının önerildiği belirttikten sonra özellikle kış aylarında fare istilasının olabileceğini ve kış aylarında başta depolar olmak üzere farklı mekanlar için fare ilaçlama hizmetine başvurulduğunu da belirtmek gerekir. Bu durum bizlere, böcek ilaçlama hangi mevsimlerde yapılmalıdır veya böcek ilaçlama hangi aylarda yapılır sorularında öncelikli kriterin  ilaçlanacak bölge ve mekan olduğunu göstermektedir. İlaçlanacak bölgelerde en sık bulunan / en çabuk üreyen  böcek ve haşere türü, kemirgen veya sürüngenlerin bilinmesi ve ona göre en ideal ilaçlama mevsiminin belirlenmesi gerekir. Ayrıca, pek çok yer için tek bir mevsimin veya ayın ilaçlama dönemi olarak değerlendirilmesi de doğru değildir.  Bazı bölge ve mekanlar için yıldan birden çok ilaçlama hizmeti almak zorunluluktur.