Toz Akarları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Toz Akarları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Toz Akarları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Toz akarları ile ilgili bilinmesi gerekenler i kısaca özetlarsek;Toz akarlarını kontrol etmek, tipik bir haşere kontrol probleminden çok  farklı ve çok zordur. Evlerin bir çok yerinde ev tozu akarları bulunur ve bu akarlar, bir evde oturan kişiler için belli bir sayıya sahip olduğunda ve kendilerini geliştirdiğinde sorun haline gelebilirler. Sorun tipik olarak, bir kişi bir dermatoloğu ziyaretindeyken, ev tozu akarlarına alerjisi öğrendiğinde ve ardından hızlı bir internet araması, tipik bir evde bu içeriği yüzbinlerce akar olarak ortaya çıktığında bir endişe haline gelir. Ev tozu akarları, milyonlarca insanın kalıntılarından kaynaklanan ve astımlıların %50-80'inde etkin bir faktör olabilir. 

Toz Akarı Nedir?Toz Akarları İle Bilinmesi Gerekenler.

Toz Akarı ile bilinmesi gerekenler in başlıcaları;Ev tozu akarı büyümesi, doğurganlık (ortalama yumurta üretimi) ve uzun ömür, sıcaklık, neme ve gıda arzına büyük ölçüde bağlıdır. Bu nedenle, bu ihtiyaçları sağlayan bir yapı içinde sadece belirli sıcaklarda barınırlar.

Bir toz akarı 

milimetrenin sadece dörtte biri ile üçte biri kadar bir boyuttadır. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu canlılar, mikroskop altında incelendiğinde beyaz böceklere benzemektedirler. Sekiz bacağı vardır ve örümcek gibi eklembacaklılardandır.Toz akarları , 20 ila 25 santigrat derece sıcaklıkta büyür.

Bu akarlar, dökülmüş insan derisi, dökülen gıda maddeleri, mantarlar ve polenlerle beslenir. Ortalama bir insan günde yaklaşık 70-140 mg deri pulu döker, bu da Avrupa ev tozu akarlarının toplu kültürlerini birkaç ay boyunca sürdürmek için yeterli besindir. Dökülmüş deri pullarının en büyük birikimi yatak takımlarında, şiltelerde ve döşemeli mobilyalarda, çok daha az miktarda halılarda ve doldurulmuş oyuncaklarda meydana gelir. İnsanlar bu alanlara sık sık gittiklerinde gerekli nem artışını sağlarlar. Yatak takımları ve doldurulmuş mobilyalar, toz akarları için en iyi koşulları sağlar.

Halıdan çekilen bir gram toz 100-400 akar içerebilir ve doldurulmuş mobilyalardan alınan bir gram toz yaklaşık 3.500 veya daha fazla akar içerebilir. Tipik bir kullanılmış şilte için tahmin, içinde 100.000 ila 10 milyon ev tozu akarıdır.

 

Toz Akarı İlaçlama

Toz akarlarını normal böcek ilaçları ile öldürmek imkansızdır.Normal olarak kullandığımız böcek ilaçlarından etkilenmezler. Çünkü bu kimyasalların içinde yer alan aktif hammaddeler genel olarak canlı akarlar üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadıkları yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Ayrıca çok az böcek ilacı ev toz akarları için ruhsat alabilmiştir. Ayrıca çoğu pestisit, toz akarı için en yüksek olduğu aktif maddeler uygulanmak üzere üretilmemiştir.Onun için toz akarı ile mücadele etmek için sahada kullabileceğimiz ilaçlar çok sınırlıdır.Buda işimizi bir hayli zorlaştırmış bulunmaktadır. 

Vakumlama, çap 0,3 mikrona kadar olanları temizleyen, HEPA filtreli bir vakumla yapılmalıdır. Bu özel filtre olmadan süpürmek aslında durumu daha da kötüleştirecektir. Bu tür vakumlama en az haftada bir yapılmalıdır, ancak yine de uyarıları yalnızca azaltacaktır, ancak ortadan kaldırmayacaktır; aynı zamanda akar besin arzını da azaltacaktır. Temizlikleri, temizlik çabası olan kişinin yatağına yoğunlaştırılmalı, ancak evin geneline uygulanmalıdır. 

Toz akarları ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında profesyonel destek almak için

Bioprime Böcek İlaçlama Ve Çankaya Böcek İlaçlama ile iletetişime geçebilirsiniz.