Haşere Kontrolü
Haşere Kontrolü

Haşere Kontrolü

Kimse evini böcekler, hamamböceği ve kemirgen gibi haşerelerle paylaşmak istemez. Bunlar sadece baş belası olmayacaklar, aynı zamanda size mikrop, virüs, parazit taşımak yoluyla sağlık açısından da tehlike arz edecekler. Bu yazımızda, koruma ve etkili tedavi yöntemleri dahil olmak üzere evler için haşere kontrolü nün adımlarını ve size yol haritasını vereceğiz.

                                                                         Haşere kontrolü profesyonel bir işemdir.

Haşere Kontrolü için Yol Haritası

Haşere kontrolü söz konusu olduğunda en önleme olan onların yaşam alanlarına girmesini önlemektir.

Haşerelerin evinize girmesini önlemek için bazı ipuçları:

1.Çatlakları ve boşlukları kapatın: Evinizi kapı, pencerelerini temel çatlaklar ve boşluklar açısından inceleyin. Herhangi bir açıklığı kapatmak için bir an öce gereğini yapın.

2.Evi temiz tutun: Zararlılar yiyecek ve su kaynaklarına doğru hareket ederler. Beslenmek için ortada, açıkta bırakılan yiyecekler onlar için bir çekim kaynağıdırlar. Bu nedenle evi temiz tutmak çok önemlidir. Kırıntıları süpürün, dökülenleri hemen temizleyin ve yiyeceklerinizi mutlaka çok sıkı kapanabilen kapaklara sahip  kaplarda saklayın.

3.Çöpleri uygun şekilde atın: Çöp kutularınızın kapaklarının kapalı olduğundan emin olun ve çöpleri düzenli olarak atın.

4.Biriken Suları Uzaklaştırın: Haşerelerin hayatta kalmak için suya ihtiyacı vardır, bu nedenle oluklar ve saksılar da dahil olmak üzere evinizin çevresindeki birikintileri giderin.

5.Yakacak odunları evden uzaklaştırmak: Termitler de dahil olmak üzere haşereler ahşaba yönelir, bir çok böcek ve haşere ile birlikte kemirgenler için doğal bir sığınma, barınma yerleridir. Bu nedenle yakacak odunların ve odun, ahşap yığınlarının  evden en az 20 metre uzağa götürülmesi gerekir.

Etkili Haşere Kontrolü Tedavi Yöntemleri

En iyi çabalarınıza rağmen, Haşere kontrolü sırasında haşereler yine de evinize girmenin yolunu buluyorsa, yaygın ev zararlıları için bazı etkili tedavi yöntemleri:

1.Karıncalar: Karıncalar, yem istasyonları veya spreyler kullanılarak kontrol edilebilir. Yem istasyonları, karıncaların kolonilerine geri taşıdıkları yavaş etkili bir zehir içerirken, spreyler temas halinde karıncaları öldürür. Karıncaların evinize girdiği alanlara yem istasyonları veya sprey yerleştirdiğinizden emin olun.

2.Hamamböcekleri: Hamamböcekleri yemler, spreyler veya tuzaklar kullanılarak kontrol edilebilir. Yemler, hamamböceklerinin yedikleri ve sonra yuvalarına geri götürdükleri yavaş etki eden bir zehir içerir. Spreyler temas halinde hamamböceklerini öldürürken, tuzaklar hamamböceklerini tuzağa düşürmek için yapışkan bir madde kullanır.

 

3.Kemirgenler: Fareler ve sıçanlar da dahil olmak üzere kemirgenler, tuzaklar veya yemler kullanılarak kontrol edilebilir. Fare tuzakları en yaygın tuzak türüdür ve kemirgenleri anında öldürür. Yemler, kemirgenlerin yediği ve birkaç gün içinde öldüğü bir zehir içerir.

4.Termitler: Termitler evinizde önemli hasara neden olabilir, bu nedenle onları mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir. Termit arıtma seçenekleri sıvı tedavileri, yem istasyonlarını ve fümigasyonu içerir. Yem istasyonları, termitlerin kolonilerine geri taşıdıkları yavaş etkili bir zehir içerirken, evinizin temeline sıvı tedaviler uygulanır. Fümigasyon, evinizde çadır kurmayı ve termitleri öldürmek için bir gaz kullanmayı içerir.

Haşere kontrolü sorununuz ciddiyse veya kendiniz tedavi etmekten çekiniyorsanız, bir haşere kontrol uzmanı firmayı düşünün.

Profesyonel destek almak için Bioprime Böcek İlaçlama Ve Çankaya Böcek İlaçlama ile iletişime geçebilirsiniz